Rodzaje stali i metody ich obróbki – powierz to profesjonalistom!

W największym stopniu powszechnym i zarazem atrakcyjnym rodzajem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu poprawienia właściwości, przeważnie są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych dalej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest bezsprzecznie specjalna huta, gdzie produkuje się także inne rodzaje stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niebezużyteczna jest wielka temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na każdym kroku napotykamy dużo typów artykułów stalowych, jest to materiał niezwykle wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia.

Do tego, żeby zdobyć jeszcze o wiele bardziej mocny stop, wykonuje się ulubiony proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy różnych typów metali podzielić można na kilka kategorii, pod względem wielu różnych składników fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a także zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym i zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tutaj wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

W następnej kolejności pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: pospolitą, wyższą lub też najwyższą. Poprzez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź gorąco oraz szybkotnąca), szczególna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje wiele gotowych towarów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym sklepie budowlanym bądź też narzędziowym.

br>